Üç Maaş Birden Geliyor! Oranlar Yeni Açıklandı

TÜİK’in açıkladığı Temmuz ayı zam oranları hem emekli maaşlarını hem de sosyal yardımlara gelecek zamları doğrudan etkileyecek. SGK-Bağ-Kur emeklilerine 2024 ilk altı ayı TÜFE oranı baz alınarak yüzde 24 oranında zam yapıldı.

Memur ve emeklileri ise yüzde 10’luk artışın yanı sıra Ocak-Haziran enflasyonunun yüzde 15’i aşan kısmından kaynaklanan farkı da maaşlarına yansıtacaklar.

MEMUR EMEKLİLERİ

Ocak-Mayıs enflasyonu yüzde 22.72 oldu. Haziran enflasyonu ise yüzde 1.64 oldu. İlk 6 aylık enflasyon yüzde 24.73 olarak hesaplandı. Bu oranlar doğrultusunda memur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 19.31’e ulaştı. En düşük memur emekli aylığı 17.588 liraya çıktı.

EK ÖDEME ARTIŞI

Temmuz zammıyla birlikte emeklilerin kök aylıklarına yansıtılacak. Her ay maaşların yüzde 4’ü üzerinden hesaplanan ek ödeme de yeni kök aylıktan hesaplanacak. Böylece kök aylıkla birlikte ek ödemenin tutarı da yükselmiş olacak.

PROMOSYONLAR

Temmuz zamları emekliye daha yüksek promosyon hakkı verdi.. Maaşlarına göre promosyonlar farklılık gösterecek.

SOSYAL DESTEKLERDE ARTIŞ

Sosyal güvenceden yoksun olan 65 yaş üzeri vatandaşlar verilen tutar da Temmuz ayında arttı. Evde bakım ve kronik hastalık yardımları ile engelli aylıkları da yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir