Dünya bu görüntülerle şaşkına döndü

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE), son 75 yılın en yüksek yağış miktarının kayda geçtiği açıklandı.

Ülkenin çeşitli bölgelerinde devam eden yağışlar uçuşların ertelenmesine, uzaktan eğitim ve çalışma yöntemine geçilmesine sebep oldu.

Körfez ülkeleri Umman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Katar ve Suudi Arabistan’ı şiddetli yağış vurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde etkili olan sağanak yağış nedeniyle Dubai Uluslararası Havalimanı sular altında kaldı.

Flydubai Hava Yolu’na ait bir uçağın sel sularında güçlükle ilerlediği anlar ise çevredekiler tarafından anbean kayıt altına alındı.

75 YILIN EN YÜKSEK YAĞIŞI

BAE haber ajansı WAM’ın haberine göre, Ulusal Meteoroloji Merkezi, bölge halkına açıklamada bulundu. “Çeşitli bölgelerde, son 24 saatte modern tarihin en yüksek yağış miktarı görüldü. İklim verilerinin toplanmaya başlandığı 1949’dan bu yana en yüksek miktar kaydedildi.” ifadesi kullanıldı.

En yüksek yağış miktarının El Ayn şehrinin Hatm eş-Şikle bölgesinde 24 saatten kısa sürede 254,8 milimetreye ulaşmasıyla kayda geçtiği ifade edildi.

Dün akşam saatlerine kadar ülke tarihinde “olağanüstü bir olay” olarak kayda geçen yağış miktarının, artmasının beklendiği aktarıldı.

BAE Ulusal Acil Durum, Kriz ve Afet Yönetimi Heyeti, yağışın etkili olduğu bölgelerde “zorunlu olmadıkça evden çıkmama” çağrısında bulundu.

UÇUŞLAR İPTAL EDİLDİ

THY’nin Dubai’ye yapacağı uçuşlarda da yaklaşık 3 saat gecikmeli yapacağı öğrenildi.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Flydubai’nin FZ-752 sefer sayılı uçuşu 5 gecikmeli olarak yapılırken FZ-754 seferi iptal edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir