Çin’de ortadan kaybolan eski savunma bakanı hakkında yolsuzluk soruşturması

Çin’de eski savunma bakanları Li Şangfu ve Vey Fınghı hakkında yolsuzluk soruşturması başlatıldı.

AA’nın Çin ajansı Xinhua’dan aktardığı habere göre, ülkeyi yöneten Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) en üst düzey karar organı Merkez Komite Siyasi Bürosu, bugün yaptığı toplantında iki eski bakanın partiden ihraç edilmesine karar verdi.

Merkezi Askeri Komisyon, öncesinde yaptığı toplantıda, Li ve Vey’in general rütbelerini geri alırken Çin Halk Kurtuluş Ordusu’ndan (ÇHKO) azletti.

Göreve 2023 yılı başında gelen ve 6 ay sonra aniden ortadan kaybolduktan sonra görevden alınan Li Şangfu hakkındaki soruşturmanın 31 Ağustos 2023’te başlatıldığı, soruşturma sonunda Li’nin başkaları adına çıkar sağlamak üzere büyük miktarda rüşvet aldığının ve başkalarına da rüşvet verdiğinin tespit edildiği belirtildi. Li, en son 29 Ağustos 2023’te Pekin’de düzenlenen Çin-Afrika Barış ve Güvenlik Forumu’nda kamuoyunun karşısına çıkmıştı.

2018-2023 yıllarında savunma bakanlığı yapan Vey hakkındaki soruşturmanın ise 21 Eylül 2023’te başlatıldığı, soruşturma sonunda Vey’in, kayıt dışı hediyeler ve para karşılığında yetkisini başkalarına çıkar sağlamak üzere kullandığının belirlendiği kaydedildi.

Soruşturmalarda, iki eski bakanın, “ciddi disiplin ihlalleri ve suçlar işlediğine dair” kanıtlar bulunduğu belirtilirken bunlara dair detay verilmedi.

İki eski bakanın söz konusu suçlarla ilgili yargılanacağı kaydedilen haberde, Vey’in “partiye ve orduya inancını ve sadakatini yitirdiği”, “ÇHKO’nun siyasi ekosistemini ciddi şekilde kirlettiği”, Li’nin ise “asıl görevinden yüz çevirip partinin ilkelerini unuttuğu”, “ÇHKO’nun askeri donanım endüstrisini ciddi şekilde zehirlediği”, ikisinin eylemlerinin, “partinin davasına, ulusal savunmaya, ordunun inşasına ve kıdemli liderlerin imajına ciddi zarar verdiği” ifadeleri yer aldı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir