Babasıyla aynı adı taşıdığı için muhtarlığı düşürülmüştü: YSK kararı iptal etti

Yerel seçimde İzmit Arpalık İhsaniye Mahallesi muhtarlığı için mevcut muhtar Orhan Süren, Hüseyin Güldibi ve Hasan Erdöl aday oldu. 249 seçmenli mahallede Orhan Süren 78, Hüseyin Güldibi 37, Hasan Erdöl ise 113 oy aldı. Ancak Hasan Erdöl’ün (50) muhtarlığı yapılan itiraz üzerine, Kocaeli İl Seçim Kurulu tarafından babasıyla aynı adı taşıdığı için düşürüldü. Kurulun mahallede muhtar seçimlerinin yenilenmesi yönünde aldığı karar, itiraz üzerine Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından durduruldu.

Hasan Erdöl muhtar seçildikten sonra mahalle sakinlerinden O.K, Erdöl ile babasının aynı ismi taşıdığını, hangisinin aday olduğunun seçmenlere açıklanmadığını, ikisinin de adaymış gibi gösterilip seçmenin aldatıldığını, ayrıca Erdöl’ün dışarıdan seçmen getirdiğini iddia ederek İlçe Seçim Kuruluna itiraz dilekçesi verdi.

Kurulun, itirazı, gerekçe ve delil içermediği gerekçesiyle reddetmesi üzerine O.K. İl Seçim Kuruluna itirazda bulundu.

Dışarıdan seçmen getirildiği iddiasını geçerli görmeyen İl Seçim Kurulu, mahallede Hasan Erdöl ismini taşıyan iki kişinin bulunması, pusulada hangisinin aday olduğuna dair herhangi bir açıklayıcı bilgi bulunmaması, bu itibarla hangi Hasan Erdöl’ün muhtar olarak seçildiğinin anlaşılmadığı, oy pusulasında açıklayıcı bilgiye yer verilmemesi nedeniyle seçmenin kafasını karıştıracak nitelik taşıması ve seçmenin hangi Hasan Erdöl için oy vereceği konusunda tereddüde düşeceğinin açık olması gerekçeleriyle seçimlerin 2 Haziran’da yenilenmesine karar verdi.

YSK, SEÇİMİ KAZANAN ERDÖL’ÜN İTİRAZINI DEĞERLENDİRDİ

AA’nın haberine göre Erdöl ise İl Seçim Kurulu kararının ardından Yüksek Seçim Kurulu’na itirazda bulundu.

YSK, Erdöl’ün itirazını kabul ederek, Kocaeli İl Seçim Kurulu’nun Arpalık İhsaniye Mahallesi’nde muhtarlık seçimlerinin yenilenmesi yönündeki 6 Nisan 2024 tarihli kararının kaldırılmasına ve Hasan Erdöl adına mazbata düzenlenmesine karar verdi.

YSK tarafından düzenlenen karar yazısında, “O.K. tarafından İl Seçim Kuruluna yapılan itirazda muhtar adayı Hasan Erdöl’ün isminin babasıyla aynı olduğu, bu durumun seçmeni yanılttığı belirtilmiş olsa da köy yerinde herkesin birbirini tanıdığı, babasının kendi adına herhangi bir seçim çalışması yapmadığı, ayrıca adı geçen muhtar adaylığını basın aracılığıyla da duyurduğu dosya içeriğinden anlaşılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Hasan Erdöl, adaletin yerini bulduğu için mutlu olduğunu belirterek, köyünün artık yapılan hizmetlerle anılacağını kaydetti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir