90+3 Ege’de Futbol | Para şartları değiştirir, duyguları asla

Bülent Buda: Yenen bir takıma evrilmek için bu acıları çekmek gerekiyor. Olgunlaşma döneminin bir adı yaşamak, acı çekmek sürecidir.

Olgunlaştıkça acılar, sevinçlere dönüşür. Büyüme süreci başlamıştır. Çalışarak, yorularak ve de yenilerek yenmeyi öğrenme… Buğdayın ekmeğe dönüştüğü bir süreçtir. Daha değerli, kıvamında bir lezzet ile istenilen, aranılan olmaktır.

Play Off’a oynayan Çorum karşısındaki direnci izlerken bunları düşündüm. Rakibin attıkları beni ilgilendirmiyordu. Bir alt lige inmesi kesinleşmiş siyah beyazlıların tavrı, oyunu yorumlayış biçimleriydi ilgi alanıma giren. 3 gol yediler. Hakemin son düdüğüne değin müthiş yarıştılar. Salih’in attığı golden sonrası sevinci, onurlu duruşu her şeye bedeldi.

Dün bitti, her şey dünde kaldı. ‘‘Doğduğumuz andan ölene kadar hayatımız sürekli bir yolculuktur. Manzara değişir, insanlar değişir, ihtiyaçlar değişir. Ama tren hep ileri gider.’’ Pauolo Cwoelho’dan alıntıdır son satırlar. Sanki Altaylı genç adamlara yönelecekleri doğrultuyu gösteriyor.

Fatih Tanfer: – Altay, lig üçüncü Çorum FK karşısında küme düşmesi kesinleşmesine rağmen genç oyuncularıyla büyük bir mücadele örneği verdi.

– Ön alanda baskı yaptı, merkezini agresif bir şekilde kapattı. Rakibine alan bırakmadı. Deniz’in pasında Salih’in golü harikaydı.

– Maç boyunca disiplinden hiç kopmadı. Büyük çaba gösterdiler ancak güçleri bu kadar. Nurettin’in ikinci yarıda oyuna girip sakatlanması ise tamamen şansızlıktı.

– Uzatmalardaki şansız bir golle maç 3-1 bitti.

– Diyebilirsiniz ligden düşen bir takımın neyini beğeniyorsunuz? İnançlı ve her geçen gün futbolları gelişen genç oyuncuları beğeniyorum. Onlar Altay’ın geleceği. Umarım yönetim mali sorunları çözerek bu oyuncularla 2. ligde devam eder ve Büyük Altay’a yıllarca hizmet ederler.

Mehmet Demirtaş: Altay’ın durumunun artık hiç şakası yok. Derin Altaylılar göreve! Yöneticiymiş değilmiş fark etmez.

Daha önce de söyledim. Ne kadar bu işten anlayan Altaylı varsa hazır olmalı. Yanlışları yaşayanlar değil, dışarıdan görenler bilir.

Egoydu, nefisti, gururdu, çok bilmişlikti. Tüm gömlekleri çıkarın, şimdi bunların zamanı değil. Büyük Mustafa camiayı topluyor. Beklentimiz topu, tüfeği toprağa gömdürüp birlikteliği sağlasın. Altay’ın paraya ihtiyacı var. Ama birliğe ve beraberliğe, morale ve desteğe de ihtiyacı var. Bu kadar yükün altından kalkabilir mi? Bilemiyorum.

Ama, işin bir ucundan tutulmalı. Altaylılar hiçbir şey yapamıyorsa, oynanan maçlarda tribünleri doldurarak takıma destek vermeli. Onu da yapamıyorlarsa, gölge etmesinler! Adamın biri gelmiş, gemiyi batırmış. Biri de gelmiş, gemiyi nasıl yüzdürürüm, nasıl kıyıya yanaştırırım diye savaşım veriyor.

Bursaspor, son 10 yılda oyuncu satışından 42 milyon euro bonservis geliri elde etmesine rağmen bugün 1,5 milyar lirayı bulan borcu ve 2 yıldır transfer tahtasının kapalı olması nedeniyle tamamı altyapısından yetişmiş U17-U19 takımı ağırlıklı oyuncularıyla 2. Lig’den 3. Lig’e düştü. Önce 1. Lig, sonra 2. Lig’e düşen Türk futbolunun 5 numaralı şampiyonunun dibe çöküşü Altay sevdalılarının kendilerine gelmesi adına acı bir örnek olmalıdır.

Şehir, üzerindeki ölü toprağını atmalı, şehri yönetenler, şehre atananlar, şehirden para kazanan sanayiciler, iş adamları “seferberlik” ilan etmeli.

Bugün sahip çıkılacak bir Altay var. Yarın sahip çıkacağımız bir Altay olmayabilir. Silkelenin ve kendinize gelin… Tekrar söylüyorum; Altay’ı gerçekten seviyor ve bu kulübün Bursaspor gibi daha da dibe düşmesini istemiyorsanız bütün bir şehir harekete geçmeli. Altay yanıyor. Ortada olağanüstü bir durum var. Altay’ın içerisinde bulunduğu durumu görüp, “buraya kadar, öldü, bitti, düştü” diyenlere inat Altay’ı düştüğü yerden hep birlikte yeniden ayağa kaldırmalıyız. Çünkü, Altay demek direnmek demektir.

Denizli önderliğinde yol haritası çizilecek

Altay’da camianın önemli isimleri bugün bir araya gelip kulübün kurtuluşu için yol haritası çizecek. 664 milyon 918 bin lira olarak açıklanan borç yüküyle kime düşecek olan siyah beyazlılarda yapılacak toplantıda şirketleşme çalışmaları için bazı kararlar alınması bekleniyor. Kulübün simge isimlerinden Mustafa Denizli’nin önderliğinde İzmir Ticaret Odası’nda saat 19.30’da gerçekleşecek toplantıya eski başkan Ahmet Taşpınar ve eski yüksek divan kurulu başkanı Ahmet Çoker’in yanı sıra camianın önde gelen isimlerinin katılacağı öğrenildi.

Son olarak geçen ay sonunda yapılan seçimli olağanüstü genel kurulda başkanlık görevine Süleyman Özkaral’ın getirildiği Altay’da bu kez şirketleşme için bir kez daha kongre kararı alınması bekleniyor. Geçen yıl ağustos ayında yapılan genel kurulda üyelerden şirketleşme yetkisi alınmış ancak bir kulüp üyesinin dava açması nedeniyle şirketleşme çalışmaları rafa kaldırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir